środa, 6 maja 2020

Gdy emocje sięgają zenitu…..


Gdy emocje sięgają zenitu…..

Sytuacja nas otaczająca powoduje zmęczenie emocjonalne. Nieustanny niepokój o zdrowie nasze i naszych najbliższych, ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu z tym związane, oglądanie non stop tych samych osób, brak chwili wytchnienia – to wszystko powoduje, że czujemy się źli,  rozdrażnieni i często nad tym nie panujemy.

Pojawienie się dużej ilości negatywnych emocji nie jest niczym niewłaściwym. Każdy z nas ma swój ustalony rytm dnia, wyliczony czas na poszczególne zajęcia ale też na odpoczynek i relaks. W obecnej sytuacji, gdy trwa „Narodowa Kwarantanna” często przebywamy razem 24h/dobę. To męczy każdą ze stron. Poziom złości i frustracji rośnie do niebezpiecznych rozmiarów i zdarza się nam wybuchać. Nie tylko nam-dorosłym, ale też naszym dzieciom. Spójrzmy na sytuację z ich perspektywy:
Prawie 2 miesiące temu dzieci otrzymały od dorosłych informację że nie będą przez jakiś czas chodziły do przedszkola. Pewnie się ucieszyły, bo to znaczy więcej czasu na zabawę  w domu..  Przez tydzień, dwa było fajnie : mama lub tata byli w domu, bawili się z nimi, organizowali czas, zapewniali rozrywkę. Jednak po pewnym czasie przyszło znudzenie: mama musiała popracować zdalnie przy komputerze, tata musiał przygotować obiad, nie mieli już tyle czasu na wspólną zabawę, wszystkie gry już zostały rozpracowane, puzzle ułożone po 10 razy, z klocków zbudowano już wszystko co było możliwe… W telewizji ciągle te same bajki, a na podwórko wyjść nie można. Dzieci zaczęły tęsknić za swoimi koleżankami i kolegami, za paniami z przedszkola, za spacerem z psem, odwiedzinami u babci. Tęsknota i brak pomysłów na zabawę, oraz mniejsza uwaga rodziców spowodowała, że dzieci stały się „marudne”. Ich poziom negatywnych emocji mocno wzrósł i  nie umiały sobie z tym poradzić.

Emocje dzieci w połączeniu z emocjami dorosłych mogą wywołać „mieszankę wybuchową”.
To do nas, dorosłych, należy „studzenie” emocji w domu. Sposoby na złagodzenie smutku czy złości u dziecka zna każdy rodzic, ale jeśli chodzi o nasze własne emocje – tu jest trudniej.
Dlatego podpowiadam:


Aleksandra Kazimierska
 psycholog

Wesołych Świąt!

  Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych życzą: Dyrektor i pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 10 w Kołobrzegu